آخرین خبرها

برگزاری همایش توسعه روستایی با محوریت طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی و مجموعه طرح های امید روستایی

مهندس تابش گفت: تولید و اشتغال در روستاها زمینه ماندگاری روستاییان را فراهم می کند. و توسعه روستاها با مشارکت مردمی ضروری است……

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان بوشهر، همایش توسعه روستایی با محوریت طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی و مجموعه طرح‌های امید روستایی با هدف عمران و آبادانی روستاهای استان بوشهر با حضور دکتر سالاری- استاندار۲، مهندس تابش- رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، معاونین و مدیران کل استانداری، معاونین بنیاد مسکن مرکز، فرمانداران، بخشداران، مدیران شعب بنیاد مسکن استان، شوراها و دهیاران استان با هدف عمران و آبادانی روستاهای استان برگزار گردید.
دراین همایش ابتدا عالی نژاد- مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری بوشهر اظهار داشت: در راستای تحقق سیاست های دولت در ایجاد نشاط و امید در روستاهای کشور، از سه طرح ویژه ( بوستان های امید، چمن مصنوعی ورزشی و جمع آوری پسماندها ) در همه ی روستاهای استان خبر داد و گفت: این طرح ها براساس تعداد افراد ساکن روستاها به ۱۲ دسته تقسیم بندی و در قالب چند برنامه تدوین شده است که تا پایان امسال اجرا و تحولات مهمی را در روستاهای استان بوشهر ایجاد خواهد کرد.
عالی‌نژاد با بیان اینکه اکنون این طرح ها در مرحله اجرا قرار گرفته است تصریح کرد: امسال ۷۵ زمین چمن مصنوعی جدید با اعتبار۱۴۰ میلیارد ریال در روستاهای بالای ۵۰۰ نفر جمعیت احداث خواهد شد و افزود: تا پایان امسال زمین های چمن مصنوعی ورزشی در استان بوشهر جمعاً به ۱۳۵ زمین خواهد رسید که مورد استفاده روستاییان قرار خواهد گرفت. همچنین با اجرای این طرح ها، ۶۱۳ روستا و آبادی استان بوشهر مشمول بهره‌مندی از پارک روستایی با تجهیزات لازم، دفع پسماند روستایی و زمین‌های ورزشی خواهند شد.

IMG_7782

زمانی توسعه روستایی پایدار خواهد بود که این توسعه متوازن باشد

خانم مهندس قربانی- بخشدار مرکزی بوشهر، بعنوان نماینده بخشداران استان بیان کرد: تحولات مهمی در روستاهای این استان درحال اجرا است و این تحولات درعمران وآبادانی روستاها در حوزه زیرساخت ها، زمینه ماندگاری روستائیان را در مناطق خود بیش از پیش فراهم می سازد. و اصولی ترین و زیربنائی ترین بحث های توسعه پایدار، محیط زیست و حلقه های بالاتر جهان پیرامونی آن، توسعه پایدار روستایی است. و زمانی توسعه روستایی پایدار خواهد بود که این توسعه متوازن باشد. و در تمام حوزه های فرهنگی و اجتماعی، ورزشی، عمرانی و اقتصادی بتواند این توسعه صورت بگیرد. و این مولفه از طریق ایجاد حُسن انگیزه، حُسن تعلق به مکان و ایجاد امید و شوراجتماعی می تواند به نحواحسن تحقق پیدا کند. و یکی از ارکان های توسعه پایدار روستایی، حفظ جمعیت روستایی و جلوگیری از مهاجرت است.
مهندس قربانی خاطرنشان کرد: با تدبیر استاندار بوشهر امسال طرح‌های مهم زیربنایی در حوزه عمران و آبادانی، بهداشت، درمان و راهسازی روستایی اجرا می‌شود و این در حالی است که طرح‌های اشتغال‌زایی در این روستاها در برنامه‌های مسئولان ذیربط گنجانده شده است. و از مهندس تابش تقاضا داریم در اجرای طرح های عمرانی روستا، و تحقق بخشیدن به طرح های امید، عنایت ویژه ای دربحث تخصیص اعتبارات ملی به استان داشته تا بتوانیم به نحوه بسیار خوبی این امر را ادامه دهیم. همچنین برای عملیاتی شدن اجرای این طرح ها، تعامل، حمایت و همکاری خوب بنیاد مسکن همچون گذشته ادامه پیدا کند تا کیفیت و کارآمدی بیشتری در نظارت و اجرا، با فضای مناسب تر را شاهد باشیم. ایشان در پایان سخنان خود، پیشنهاد تهیه شناسنامه روستایی با هدف طرح جامع را مطرح نمودند که با همکاری دفتر روستایی استانداری و بنیاد مسکن می توان با درنظر گرفتن ظرفیت ها و زیرساخت های لازم در روستا، بومی سازی شود. وهدف ایجاد شناسنامه روستایی، می تواند در کنار طرح های هادی که بیشتر مسائل عمرانی در آن دیده می شود، تمام مسائل روستا را با در نظر گرفتن مشکلات طراحی و در موقع اجرا مورد استفاده و عملیاتی بشود.

IMG_7789

شاروبندی- نماینده دهیاران استان بوشهراز توجه مسئولین به روستاها قدردانی نمود و اظهار داشتند: بدون شک توجه به روستاها و مشارکت دادن روستائیان در امور مختلف زمینه ی رونق و توسعه بیش از پیش در روستاها فراهم می‌شود که این خود آثار و برکات مهمی در حوزه زیرساخت‌های اجتماعی ایجاد می‌کند. به نحوی که در گذشته نیاز مردم روستا، آب، برق و امکانات اولیه بوده و در حال حاضر توقع و نیاز مردم فراتر رفته، بشکلی که دسترسی به فضای مجازی و کلاس های آموزشی جز نیازهای امروزی آنها می باشد. این تفاوت دیدگاه باعث شده جمعیت روستایی از ۷۰% به ۳۰% و جمعیت شهری از ۳۰% به ۷۰% تغییر پیدا کند. و برگزاری این همایش سبب شود با همفکری و تعامل از این مهم جلوگیری کنیم و مهاجرت معکوس داشته باشیم.
پیشنهاد نماینده دهیاری ها از مقام های مسئول دیده شدن اعتبارات تملک دارایی ها به صورت خاص بود. و ۸% اعتبارات طرح های هادی حداقل به ۲۰% افزایش پیدا کند تا عمران و آبادی در روستاها بیش ازپیش شود. همچنین پرداخت تسهیلات در امر بهسازی مسکن روستایی افزایش یابد که قطعاً در مهاجرت روستاییان تأثیرگذار خواهد بود.

IMG_7794

                                   امروزه توسعه در روستاها میّسر نخواهد شد مگر با مشارکت مردم

در ادامه همایش، مهندس رفیعی- به عنوان سخنران نماینده شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: حضور مهندس تابش در این همایش را به فال نیک گرفته وامیدوارم این حضور منشا خیر و برکت برای مردم روستاهای استان بوشهربهمراه داشته باشد. وی افزود: در حوزه اجرا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی طرح هادی درروستا، اگر در گوشه و کنار روستا نگاهی داشته باشیم، کارنامه درخشان بنیاد مسکن در روستاها مشاهده می شود. امروزه توسعه در روستاها میّسر نخواهد شد مگر با مشارکت مردم، سیاست گذاری و برنامه ریزی مدیران و متولیان استانی و کشوری، با همدلی و همفکری بی شک هدف و نتیجه توسعه روستایی میّسر خواهد بود. نگاه ویژه مهندس تابش می تواند در حوزه اعتبارات ملی، به استانی که هنوز محرومیت در سطح بعضی روستاهای آن دیده می شود موثر باشد.
وی بیان کرد: در راستای تحقق سیاست های دولت در ایجاد نشاط و شادابی در جامعه، با تدبیر استاندار و برنامه های مدون و تدوین شده که در پشت آن تفکری در پی توسعه روستایی است، طرح های ویژه ای درسطح استان در سال جاری اجرایی خواهد شد. وعلاوه بر اجرای طرح های عمومی، سه طرح ویژه (بوستان های امید، چمن مصنوعی ورزشی و جمع آوری پسماندها) مد نظر می باشد که مقدمات آن فراهم شده است. و اجرای این طرح ها با نگاه ویژه و با برنامه ریزی قبلی میّسر می باشد.
وی گفت: با تدبیر استاندار، همدلی و صمیمیت خاصی در بین فرمانداران، مدیران دستگاه ها، بخشداران و… حاکم است و از مهندس تابش و همکاران ایشان در مرکز و استان انتظار داریم همانطور که درامر بازسازی، با تلاش وهمت و هم فکری توانستند موفقیت کسب کنند. در اجرای طرح توسعه روستایی استان هم حمایت و پشتیبانی نمایند تا این استان به عنوان الگو و نمود در سطح کشور مطرح شود و در نهایت شاهد رشد و توسعه پایدار در روستاها باشیم.

IMG_7813

اعلام آمادگی در کل روستاهای استان بوشهر برای اجرای طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی
ایجاد فرصت های شغلی و اشتغال در روستا یک اولویت مهم است.

دکتر سالاری- استاندار بوشهر گفت: یکی از بخش‌های مهم طرح مجموعه توسعه در روستاها ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها با استفاده از ظرفیت‌های جوانان خود روستا است. وهدف از برگزاری طرح‌های مختلف در روستاهای استان، توسعه پایدار و متوازن است که این توسعه با مشارکت مردم محقق می‌شود.

وی در سخنرانی خود در همایش توسعه پایدار روستاهای استان بوشهر اظهار داشت: سطح مشارکت عمومی در استان بوشهر بسیار بالا است، و با دریافت پیشنهادها در جلسات هم اندیشی بخش ها و نخبگان که در شهرهای مختلف برگزارشد، مبنای کارشناسی خوبی شد و ما را ترغیب نمود تا در نوع تصمیم گیری برای فعالیت های روستایی، چه اقداماتی و با چه انگیزه ای کارها را ادامه دهیم تا در اجرا به اهداف مورد نظر برسیم.
وی افزود: با داشتن محدودیت منابع، می توان از افکار و اندیشه های نامحدود در جهت استفاده بهینه از منابع محدودی که در اختیار داریم، کمک گرفت و اثرات اجتماعی بیشتری به همان میزان منابع مشخص و محدود در اختیار را، کسب کنیم. ایشان بیان داشت: ۳۰ درصد جمعیت استان در روستاها و ۷۰ درصد در شهرها زندگی می‌کنند و این نسبت برای توجه به مسائل و نیازمندی‌های روستاها منصفانه نیست.
استاندار بوشهر با اشاره به طرح‌های مهم برای توسعه روستاهای استان بوشهر گفت: طرح مطالعاتی توسعه منظومه‌های روستایی، طرح‌های امید، در زمینه های بهداشتی، ورزشی، فرهنگی و تفریحی واستفاده از ظرفیت دهیاران، شوراها و بخشداران برای توسعه روستاها و استفاده از مشارکت و خرد هم‌ استانی‌ها در روستاها از جمله طرح‌ها و برنامه‌های مهم برای عمران و پیشرفت روستاهاست. و یکی از طرح های قابل اجرا طرح توسعه منظومه های روستایی است که با بقیه طرح های اجرایی در روستای استان هم خوانی دارد. و استان بوشهر آمادگی لازم برای اجرای این طرح در کل روستاهای خود را دارد.
دکترسالاری گفت: در اجرای طرح مطالعاتی توسعه منظومه‌های روستایی ۴ محور مدنظر است، در محور امور عمرانی بنا داریم روستاها را براساس جمعیت به سطح‌ بندی‌های مختلفی تقسیم ‌بندی کنیم تا مشخص شود هر روستا چه امکاناتی دارند و چقدر با سطح مطلوب فاصله‌ دارند. محور دوم، مجموعه های طرح های امید است که از اهداف و مطالعات طرح منظوعه های توسعه روستایی می باشد. و در سال گذشته ۶۰ زمین چمن مصنوعی در روستاهای بالای ۱۰۰۰ نفر جمعیت احداث شده است و با احداث زمین های چمن در سال جاری برای روستاهای بالای ۵۰۰ نفرجمعیت، تعداد آنها به ۱۳۵ می رسد که ۸۰ درصد روستاهای استان‌ دارای زمین چمن خواهند شد. ایجاد فرصت های شغلی و بهره گیری از ظرفیت هایی که در روستاها وجود دارد، از دیگر محورهای طرح توسعه روستایی است و اشتغال روستا یک اولویت مهم است. و این نقطه قوت در طرح توسعه منظومه های روستایی می باشد. و با بهره گیری از ظرفیت هایی که در روستا وجود دارد. در حوزه های مختلف در زمینه کشاورزی، دامداری، صیادی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه های مختلف شغلی ظرفیت هایی در روستا داریم که به دلایل متعددی خوب برنامه ریزی نکرده ایم و چگونه از آنها استفاده کنیم. و از بخش های مهمی است که در مطالعات نهایتاً منجر به این خواهد شد که در روستا چه شغل هایی می توانیم ایجاد کنیم، طرح توجیهی برای آن مشاغل ایجاد کنیم و متقاضیان هر شغل در روستا را به اسم، تخصص، تحصیلات، تجربه و مهارت شناسایی کرده و منطبق شوند با زمینه یکسری اشتغالزایی که با کمک دهیاران درخود روستا ایجاد می شوند. این بحث بسیار مهمی است و اگر در روستا زیر ساخت ها و امکانات تفریحی، فرهنگی، ورزشی و غیره را فراهم کنیم و جوانان روستا بیکار باشند، روستا را محل خوبی برای زندگی تبدیل نکرده ایم. و برای اینکه شغل ایجاد کنیم، زیر ساخت های اولیه، همچنین فعالیت های اجتماعی و فرهنگی را فراهم کنیم، آنوقت می توانیم در کنارهمدیگربگوئیم روستا هیچ عیب ونقصی بعد از آن نخواهد داشت. و بر روی این موضوع یک تمرکز جدی خواهیم کرد. و مهمتر از همه چیز در اشتغالزایی، محصولاتی است که در روستا تولید می شوند، بازاریابی انجام شود. و برای تولیدات در استان که بصورت پراکنده می باشند باید برای هر کدام یک بازاریابی مناسب انجام دهیم. ارائه آموزش های مختلف روستایی برای ارتقا مهارت های اجتماعی، محیط زیست، بهداشت عمومی، گردشگری و آموزش دهیاران و تواتمند سازی آنان از دیگر اولویت ها می باشد. و دهیاران در همه مراحل طراحی، اجرا و بهره‌برداری نقش اصلی دارند و استمرار در مراقبت از طرح‌های اجرا شده بسیار ضروری و جدی است.
سالاری بیان کرد: ما در اجرای پروژه‌های توسعه‌ محورنیاز، با برنامه ریزی و در نظر گرفتن اولویت ها، ظرفیت هر روستا را تعیین کرده و راه‌های رسیدن به جایگاه مناسب در زمینه های فرهنگی، مذهبی و تفریحی و… را در نظر خواهیم گرفت. و در راستای ارتقای مهارت‌های زندگی دوره‌های مختلف آموزشی و توانمند سازی نیز در روستاها برنامه‌ ریزی و اجرا خواهد شد.
وی در پایان ازایجاد اتاق فکرهای مجازی دراندیشکده توسعه استان‌ خبر داد و بیان کرد: دراین اندیشکده اتاق فکرهای مجازی متعددی شکل خواهد گرفت که یکی از آنها مربوط به عمران و توسعه روستایی است. که حدود ۱۰۰ نفر از بخشداران و هیاران استان در این گروه حضور دارند و با گذشت از مشکل زمان و مکان، تبادل نظر و همفکری صورت می‌گیرد.

_MG_5779

رویکرد مشارکتی، ابزاری برای یک توسعه پایدار و همگن نیست، جزیی از خود توسعه است.

مهندس تابش- رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، ضمن تشکر و قدردانی از حاضرین و دکتر سالاری استاندار به جهت برگزاری همایش توسعه پایدار روستایی در استان بوشهرسخنان خود را با هدف از تشکیل این همایش که تبیین و تشریح برنامه های توسعه و عمران روستایی می باشد، آغاز نمود. و از استاندار بخاطر همت و علاقه ای که نسبت به فعالیت های روستایی نشان می دهند و دغدغه ایشان در توسعه متوازن و همگون در روستاها می باشد، تقدیر و قدردانی بعمل آورد. وگفت: تفاهمنامه ایی به امضای فی مابین رسید که در آن حدود و قلمرو فعالیت های بنیاد مسکن در استان مشخص شده است.
مهندس تابش افزود: پایه مشارکت مردم، شوراها و دهیاری ها به کمک دستگاه های اجرایی ملی و استانی که با یک هم افزایی و یک تلفیق و ترکیب اعتباری مشترک بتوانند این فعالیت ها را به اجرا در بیاورند. همچنین اهمیت توسعه روستاها، اهمیت سکونتگاه های روستایی و نقش آنها در توسعه ملی، تفاهمی است که برای همه روشن است. و مسئله مهمی که برآن باید تاکید کرد، نقش مشارکتی در فعالیت های توسعه متوازن و همگون در روستاها است. مطمئنا این رویکرد عامرانه و به اصطلاح از بالا به پائین در توسعه و عمران روستایی جواب مثبتی نخواهد داد. و حتما بایستی جای آنرا با یک رویکرد مشارکتی و روندهای مبتنی بر نقش پذیری جمعی عوض کرد. رویکرد مشارکتی، ابزاری برای یک توسعه پایدار و همگن نیست، بلکه جزیی از خود توسعه است. و یکی از شاخص توسعه یافتگی، مشارکت جمعی می باشد.
و اگر در روستایی مشارکت جمعی آنها در فعالیت ها زیاد باشد، این خود یکی از شاخص های توسعه یافتگی این منطقه است. در استان بوشهر در سکونت های روستایی افرادی فرهیخته، نخبه ، با سواد متدین و علاقه مند به مشارکت جمعی و کار جمعی، وجود دارد و نباید نگاه ابزاری به آن داشته باشیم. وخصوصا دهیاران، فکر نکنیم که یک نوعی از نظام حکم روایی است که شما را یک جمعی انتخاب کردند و بایستی پاسخ گوی نیازمندی های آن جمع باشید و هر چه مدافع آن جمع باشید در واقع نقش حکمروایی خود را به خوبی ایفا کرده اید، ” خیر” به این شکل نخواهد بود. اگر بخواهید منطقه را توسعه بدهید بایستی مشارکت مردم را جلب و جذب کنید که این خود جزیی از توسعه یافتگی است. و کلید راه حل اصلی فعالیت های روستایی، مخصوصا فعالیت های توسعه روستایی در همه بخش ها، مشارکت توده مردم است. و این موضوع در فرهنگ ما در گذشته وجود داشته و نقش آن بارز بوده است و هر کاری که مردم با مشارکت جمعی و با اعتقاد وارد آن شدند توانستند بخوبی انجام دهند. و بعنوان مثال: پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس مشارکت مردم بوده است. امام راحل یک تنه وارد شدند ولی به کمک جمع با یک فعالیت جمعی، با یک ساختار منظم روحانیتی که از قاعده جامعه سرچشمه می گیرد، انقلاب را به پیروزی رساند و یک رژیم وابسته به استکبار جهانی را سرنگون کردند. همچنین جنگ و ۸ سال دفاع مقدس یه نمونه بارز آن بود که به خوبی مدیریت شد. در طول این ۸ سال یک مشارکت کاملا جمعی وجود داشت و ما باید از این موارد درس بگیریم.
در توسعه هم بایستی چنین اتفاقی بیافتد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعتقاد راسخ دارد به مشارکت مردم در روستاها، اعتقاد دارد که از شما دهیاران به بهترین نحو در کارهای اجرایی استفاده و همکاری داشته باشد. اعتقاد دارد با مدیریت های استانی و منطقه ای همکاری و هماهنگی و همدلی داشته باشد.
بنیاد مسکن یک ساختار صرفاً دولتی نیست. بنیاد به فرمان حضرت امام بوجود آمده و شکل گرفته است و خوشبختانه هنوز هم روح ملکوتی امام بر افعال و اعمالمان ناظر و شاهد است.
ما می خواهیم کاری انجام بگیرد که به نام همه تمام شود و مهم نیست که بنیاد مسکن، استانداری یا بخشداری باشد. یک نمونه موفق و بارز، در بازسازی دشتستان داریم . این بازسازی اخیر که در استان انجام شد یک شاهد زنده ای است که وقتی مردم مشارکت جدی داشته باشند و از این مشارکت استفاده بکنیم چقدر خوب و راحت تر می توانیم کارها را انجام دهیم. لذا ما با این اعتقاد به میدان آمده ایم و دست به دست شما می دهیم که با مشارکت همدیگر با این پتانسیل واستعدادی که در استان وجود دارد بتوانیم در کل روستاهای بالای ۲۰خانوار که به راحتی می توان آن را در یک ترازی از امکانات و پتانسیل قرار دهیم که در کشور نمونه باشد. و فعالیت انجام شده مبانی علمی دارد، و مهندسین مشاور روی آنها کار کرده اند.
موضوع روستای پاک و راه اندازی سیستم جمع آوری زباله در استان کارخوب و مناسبی است. این معضل اصلی بعضی از استان ها یی است که به هیچ وجه نتوانستند آنرا حل کنند. این کار را قدر دانسته و اگربتوانید این کارها را با مشارکت مردم با کمترین هزینه انجام بدهید، کار خیلی بزرگی انجام گرفته است.
مهندس تابش در ادامه بیان کرد: فعالیت هایی که اخیراً در زمینه ی فضاهای ورزشی شروع شده خیلی با اهمیت و ارزشمند است. جوان های این مملکت بایستی محیط های شادابی برای زندگی داشته تا بتوانند در آن محیط شاداب و جذاب زندگی کنند و رغبت داشته باشند که در روستاهای خود بمانند.
تراز زندگی و کلاس زندگی در روستا با کلاس زندگی در شهر به این معنی متفاوت نباشد که سطح خدمات فاصله داشته باشد. ولی در یک معنا متفاوت است وآن فرهنگی بومی که در روستا وجود دارد خیلی خیلی ارزشمند تر از فرهنگی است که در شهرها و شهرنشینی وجود دارد.
وی افزود: بنیاد مسکن همکاری تام و تمام خواهد داشت و آنچه از دستمان در بنیاد مسکن برمی آید در اعتبارات سال ۹۴ در اختیار شما قرار خواهیم داد و در برنامه ششم، فعالیت های مشارکت جویانه در برنامه گنجانده خواهد شد وخوشبختانه دولت محترم جناب دکتر روحانی هم بر این امر اعتقاد و پافشاری می کنند و امید دارم بتوانیم ما هم این کار را بر سر منزل مقصود برسانیم .

IMG_7895

تذکراتی که توسط مهندس تابش در این همایش به آن پرداخته شد:
۱– بنیه اقتصادی روستا و تقویت این بنیه از لازم و ضروری است. بدانید اگر روستایی همه امکانات را داشته باشد ولی به لحاظ اقتصادی، تراز اقتصادی آن مثبت نباشد مردم در آن ساکن نمی مانند. و آنجا را ترک خواهند نمود. لذا دهیاران همت کنند تا در امر اقتصاد، اشتغال و معیشت روستاییان، گام های بلندی برداریم. شاید مدل های بومی و منطقه ای بهترین مدل برای موضوع اشتغال باشد و با پیگیری لازم جلسه ای سه جانبه (بنیاد مسکن، استانداری، وزیر کار و امور اجتماعی) تشکیل شود تا بتوانیم فرمولی برای اشتغال بوجود آوریم، مثلاً اعتباراتی به شکل تسهیلات در اختیار بگذارند تا دهیاران بتوانید ازطریق این اعتبارات فعالیت های بومی را تقویت نمایند و این کارماندگار بشود. والا اگر تراز اقتصادی روستا مثبت نباشد و کار و کسب در روستا وجود نداشته باشد، هر چه که ما خدمات بدهیم ،آرام آرام مردم، روستا را ترک خواهند کرد لذا همت بکنید که ما روستا را همچنان که در گذشته واقعیت داشته، و محل تلفیقی زندگی و تولید و کار بوده حفظ نمائیم. نه اینکه به شکل و کالبد آن بپردازیم. روح این سکونتگاه تولید و اشتغال است. اگر این روح را از این سکونتگاه بگیریم، یک سکونتگاه نازلی خواهد شد که در مقیاس با سکونتگاه های شهری، اصلاً قابل دوام نیست. لذا بایستی به امر معیشت، اشتغال و اقتصاد روستا با جدیت پرداخته شود.
۲- ما سعی نکنیم هویت روستایی را از روستا بگیریم و حتی به لحاظ کالبدی آنرا شبیه شهرنمائیم. چرا که روستاها جاذبه های منحصر به فردی دارند که اگر شناسایی نشوند و به آنها بها داده نشود و شما فکر بکنید که آنرا شبیه شهری بسازید که در مجاورت روستا قرار دارد. کاملا اشتباه کرده اید و دیگر آن روستایی نیست که مردم شهر برای دیدن جاذبه های آن، در حال رفت و آمد باشند. و ما معتقد نیستیم که تراز زندگی و خدمات را در روستا پائین نگه داریم. و یا استاندارد زندگی در روستا را تفاوت بدهیم با زندگی در شهر، یا اینکه در خانه روستایی یخچال، تلویزیون و دیگر امکانات وجود نداشته باشد. ما باید آن بومی بودن و حال و هوای روستایی را از روستا نگیریم، بلکه آنرا تقویت نمائیم. امکانات به روستا داده شود ولی نباید رنگ و بوی روستا را از آن گرفت و با اجرای خیابان و با یک بلوار و عرض مشخص از ابتدا تا انتهای یک محل، نمای آنرا عوض نمائیم. می توان کوچه های پیچ در پیچ روستاها را اصلاح کرد که بتوان ماشین های آتشنشانی و غیره در آن عبور کنند و روستا شکل ظاهری خود را از دست ندهد.

هر وقت جاذبه های روستا را بگیرید و آنرا تبدیل به شهر نمائید، همه جاذبه های روستایی را از آن گرفته اید، واینکار را انجام ندهید. بومی گری روستا را با بوم خود روستا تعریف کنید، نگه داری کنید و آن را تقویت نمائید.
مهندس تابش خاطر نشان کرد: توجه به فضای سبز در روستا بایستی به مراتب با شهر فرق کند و صرفاً به این معنی نیست که پارک بسازیم، بلکه همه معابر و خانه ها، با رعایت همان بافت بومی روستا بایستی در آن فضای سبز طراحی و دیده شود.
همچنین درمعماری خانه های روستایی اشتباه می کنیم که به آن توجه نمی شود، در بنیاد هم اشتباه وجود دارد، بایستی توجه عمیقی به بافت معماری روستا داشته باشیم. و از زمانی فکر کنیم که نمای خانه، در و پنجره ی آن شبیه نمای شهر شود و سیمای آن شبیه شهر شود از آنجا این اتفاقات و اشتباهات رخ داده است. لذا بایستی معماری، بافت، کالبد و معابر روستایی همه وهمه یک رنگ و بوی بومی و محلی خودش را داشته باشد تا جذاب و برای زندگی و مهاجرت، معکوس شود.

IMG_7739

وام دوم بهسازی مسکن روستایی برای احداث مسافر کاشانه

در پایان مهندس تابش بیان کرد: موضوع دیگری که باید به آن توجه بیشتری نمائید، گردشگری روستایی می باشد. امروزه یکی از کارهای پرسود در دنیا، گردشگری است. گردشگری بومی هم در دنیا پرسود ترین نوع درآمد گردشگری است که برای اهالی یک منطقه بوجود می آید. و بنیاد مسکن اعلام آمادگی می کند اگر کسی در روستا بر اساس ضوابط بنیاد مسکن غیر از خانه خود با دریافت تسهیلات دوم بتواند خانه ای بعنوان کاشانه دوم بسازد و با در اختیار گذاشتن آن برای عده ای که در فصول مختلف برای گردشگری به آن روستا می آیند مورد استفاده قرار گیرد، وام دوم مسکن روستایی پرداخت می شود. و این غیر از وام ۱۵۰ میلیون ریالی است که دریافت می کند. و این کار با نظارت بخشداران و دهیاران و با توافقی که با آقای استاندار می شود، این افراد در شبکه یا سایتی عضو شوند تا کسانی که می خواهند از این امکانات در روستاها استفاده نمایند بهره مند گردند. وافرادی که این اطلاعات را داشته باشند می توانند در مسافر کاشانه با خیال راحت و ایمن زندگی را سپری نمایند. و این موضوع در ایران سابقه دارد. برای این کار برنامه ریزی کنید و ما امکانات آنرا می دهیم .راجع به توجه کردن به مسائل اجتماعی، دینی و فرهنگی آقای استاندار اشاره کردند و نقش شما دهیاران خیلی خیلی زیاد می باشد نقش شما این است که به مساجد و حسینیه ها توجه نمائید و مسائل فرهنگی و دینی را در روستا پررنگ تر کنید.

Print Friendly, PDF & Email