مقاوم سازی ۶۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی خسارت را در گناوه پایین آورد

روزنامه ایران نوشت: با پایان اسکان اضطراری زلزله ۵٫۹ ریشتری گناوه بوشهر، بررسی ها برای میزان نهایی خسارت زلزله زدگان گناوه و ۷ روستا که بیشترین خسارت را داستند، آغاز شد اما مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر می‌گوید برآوردهای اولیه نشان می دهد با وجود شدت بالای زلزله خوشبختانه تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده زیر ۱۰۰ واحد مسکونی است.

“حمیدحیدری بریدی ” مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر در گفتگو با ایران تاکید کرد: واحدهای خسارت دیده همگی واحدهای ساخته شده با خشت و گل با بافت ناکارآمد بوده اند. خوشبختانه ۶۰ درصد واحدهای مسکن روستایی در استان بوشهر تاکنون مقاوم سازی شده است و در جریان زلزله گناوه هیچکدام از این واحدها آسیب جدی ندیدند و این عامل کاهش خسارت ها بوده است.

وی افزود: میانگین کشوری مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکن روستایی در سطح کشور ۴۸ درصد است و ما از میانگین کشوری بالاتر هستیم.
حیدری بریدی تصریح کرد: در شهرستان گناوه ۶۶ روستا وجود دارد که دارای ۶۲۰۰ واحد مسکونی روستایی هستند. به گفته وی از ۶۶ روستای شهرستان گناوه، ۳۱ روستا دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار هستند و در مجموع ۲۲هزار و ۷۵۰ خانوار در روستاهای استان زندگی می کنند.

اسکان اضطراری زلزله زدگان بوشهر به اتمام رسید

در همین راستا ” جهانگیر دهقانی ” مدیرکل مدیریت بحران بوشهر به ایران گفت: ارزیابی خسارت زلزله ۵٫۹ ریشتری بندر گناوه با پایان اسکان اضطراری ۷۱ خانوار که واحدهای مسکونی آنها خسارت کلی خورده بود و ایمنی لازم را نداشت آغازشد.

وی با اشاره به اینکه اولویت نخست پس از هر زلزله نجات زیر آوار ماندگان احتمالی و بحث سلامتی مردم است، افزود: واحدهای مسکونی مقاوم بندر گناوه خوشبختانه آسیب جدی ندیده اند و در بخش زیر ساخت ها نیز آسیب ها جزیی بود که رفع شد. اما ۷ روستای اطراف بندر گناوه بیشتر از بقیه نقاط متحمل خسارت شده بودند که در این روستا ۷۱ خانوار اسکان اضطراری یافتند و این خانوارها چادرها را داخل خانه های خود برپا کردند.

Print Friendly, PDF & Email