۴۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض ساخت مسکن محرومان در بوشهر تخصیص یافت

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن استان بوشهر؛ مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با اشاره به ساخت یک‌هزار و ۵۰۰ مسکن ویژه محرومان در روستاهای استان بوشهر گفت: در این زمینه ضمن پرداخت ۷۵ میلیارد تومان وام کم‌بهره ۴۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فروردین ماه سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین مسکن محرومان ایجاد شد.

این نهاد مردمی در راستای تأمین مسکن محرومان و متولی توسعه و عمران روستاهای و ساخت واحدهای مسکونی در شهرها و روستاها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعالیت خود را آغاز کرد.

بنیاد مسکن نقش مهمی در توسعه زیرساخت‌های عمران روستایی و شهرهای کم جمعیت داشته است که در این راستا اجرا طرح‌های هادی، ساخت و آسفالت معابر روستایی، ایمن سازی واحدهای مسکونی و بوستان‌های امید در اولویت برنامه‌های این نهاد قرار گرفت.

ایمن سازی خانه‌های روستایی استان بوشهر

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با توسعه طرح‌های ایمن سازی مسکن روستایی تاکنون ۵۴ درصد خانه‌های روستایی استان در برابر حوادث مختلف مقاوم سازی شده است.

حمید حیدری‌بریدی با بیان اینکه ۴۵ روستا در ۷ سال گذشته در برابر سیل و زلزله در روستاهای استان بوشهر ایمن سازی شده است اظهار داشت: در این زمینه برای مقام سازی واحد مسکونی روستایی ۵۳۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

وی، از آسفالت معابر روستایی در ۷ سال گذشته خبر داد و بیان کرد: در این مدت ۳۸۴ کیلومتر معابر روستایی استان بوشهر با اعتبار ۷۳۲ میلیارد ریال آسفالت شده و این درحالی است که طرح هادی در مناطق نفت‌خیز استان بوشهر با اعتبار ۹۷۹ میلیارد ریال اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر ساخت بوستان‌های روستایی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این راستا به مساحت ۶۰۲ هزار متر مربع بوستان روستایی با اعتبار ۳۵۴ میلیارد ریال در روستاهای این استان ساخته شده است.

تامین مسکن اقشار کم درآمد

حیدری تامین مسکن اقشار کم درآمد را یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد مسکن استان بوشهر دانست و خاطر نشان کرد: در این زمینه ۵۵۲ واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد و محروم در روستاها تحویل شد و ۴ هزار ۵۱۹ واحد مسکونی سانحه دیده در ۷ سال گذشته بازسازی و تحویل شده است.

وی، ساخت و تحویل ۶۰۰ واحد مسکن مهر در شهرهای کم جمعیت استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این مدت ۱۵ هزار سند مالکیت واحدهای مسکونی روستایی استان بوشهر صادر شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر از اجرا طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی خبر داد و بیان کرد: در این بخش بیش از ۸ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده است.

حیدری با اشاره به اجرا طرح اقدام ملی مسکن در شهرها و روستاهای استان افزود: ۴۵۰ طرح ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی مسکن عملیات اجرایی آنها در استان بوشهر از سوی بنیاد مسکن آغاز شده است.

ابلاغ ساخت یک‌هزار و ۵۰۰ مسکن ویژه محرومان در روستاها

وی، از ابلاغ ساخت یک‌هزار و ۵۰۰ مسکن ویژه محرومان در روستاهای استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: برای ساخت این واحدها با زیر بنای ۵۰ متر ۵۰ میلیون تومان وام کم بهره و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با بیان اینکه مددجویان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی در اولویت اول این طرح قرار دارند گفت: در این زمینه ضمن پرداخت ۷۵ میلیارد تومان وام کم‌بهره ۴۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

حیدری، از تخصیص ۵۳۵ میلیارد ریال برای ایمن سازی ۴۵ روستا در برابر حوادث افزود: برای ساخت مسکن محرومان در شهرهای استان بوشهر عملیات اجرایی ایجاد ۵۵۲ واحد مسکونی آغاز شده است که ۱۱۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی، ساخت منزل برای خانواده‌های ۲ معلول به بالا را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: اکنون ۲۳۷ واحد مسکونی این حوزه دارای پیشرفت ۸۰ درصدی است و تاکنون ساخت ۸۰ درصد واحد‌ها به پایان رسیده و تحویل خانواده معلولان قرار گرفته است و بقیه هم امسال تکمیل و تحویل می‌شود.

بر پایه این گزارش اقدامات بنیاد مسکن در ساخت واحدهای مسکونی، زیرساخت‌های عمرانی، بوستان‌ها و ایمن سازی واحدهای مسکونی از جهات گوناگون زمینه توسعه و پیشرفت روستاها را فراهم کرده که در این راستا زمینه طرح‌های اشتغال‌زایی فراهم شده است.

از طرف دیگر روستاها مرکز تولیدات کشاورزی، دامی و صنایع دستی کشور محسوب می‌شوند که سهم عمده‌ای را در تولیدات سایر بخش‌ها و اشتغال بر عهده دارند که با توسعه زیرساخت‌های عمران روستایی شرایط زندگی در این مناطق فراهم شده است.

سرمایه‌گذاری در عمران روستاها با تخصیص بودجه و اعتبار دادن به مناطق روستایی، سبب توانمند‌سازی جوامع روستایی می‌شود که این مهم زمینه اجرا طرح‌های اقتصادی برای فقر زدایی و رفع فقر فرهنگی و اجتماعی از چهره روستاها نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارد.

Print Friendly, PDF & Email