بیش از ۳۶میلیارد تومان کمک بلاعوض به سیل‌زدگان استان بوشهر پرداخت می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن استان بوشهر؛ مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر با اشاره به آغاز بازسازی واحدهای آسیب دیده از سیل در دشتستان، گناوه و دیلم گفت: علاوه بر پرداخت تسهیلات کم‌بهره بیش از ۳۶.۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض به سیل‌زدگان استان بوشهر پرداخت می‌شود.

سیل‌، زلزله، طوفان، خشکسالی، کم‌آبی از جمله بلایای طبیعی استان بوشهر است که در فصول مختلف شاهد بروز آن هستیم. یکی از مشکلاتی که بیشتر در نیمه‌دوم سال زمان بارش باران شاهد آن هستیم آبگرفتگی و جاری شدن سیل است که آسیب‌ها و خسارتی به بخش‌های مختلف وارد می‌کند.

امسال هم در فصل پاییز شاهد بارش شدید باران در نقاط مختلف استان بوشهر بودیم که جاری شدن سیل در ۱۶ آذر خسارتی به زیرساخت‌ها، تاسیسات، مزارع، واحدهای مسکونی، تجاری و امکانات معیشتی مردم در شهرستان‌های دشتستان، گناوه و دیلم وارد کرد.

در بارش شدید ۱۶ آذر امسال در مدت ۲ ساعت ۱۶۰ میلیمتر بارش باران ثبت شد و این در حالی است که متوسط بارش باران در سال در استان بوشهر ۲۵۰ میلیمتر است و در مدت ۲ ساعت بیش از ۶۵ درصد بارش سالانه محقق شد.

جاری شدن سیل در استان بوشهر سبب وارد شدن خسارت به برخی زیرساخت‌ها از جمله واحدهای مسکونی، تجاری، اراضی کشاورزی، طرح‌های راهسازی، برق‌رسانی و آبرسانی شد که در این راستا هیئت دولت برای جبران خسارت، تسهیلات و اعتباراتی مصوب کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به بازسازی ۳۴۳ واحد مسکونی شهری و ۲۶۷ واحد مسکونی روستایی که در جریان سیل آسیب دیدند اظهار داشت: این واحدهای مسکونی که در شهرستان‌های دشتستان، دیلم و گناوه است برای بازسازی واحدهای مسکونی شهری ۱۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره در مجموع به میزان ۳۴۳ میلیارد ریال پرداخت می‌شود.

حمید حیدری‌بریدی از بازسازی ۲۶۷ واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در روستاهای استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: برای هر یک از این واحدها ۸۰ میلیون تومان وام در مجموع ۲۱۳٫۶ میلیارد ریال پرداخت می‌شود.

وی، مدت بازپرداخت این تسهیلات را ۱۵ ساله دانست و تصریح کرد: ۳ سال مشارکت مدنی و ۱۲ سال دوران فروش اقساطی از ویژگی‌های وام‌های بازسازی مسکونی است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر با اشاره به پرداخت ۳۰ میلیون تومان برای تعمیر واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل خاطر نشان کرد: برای تامین لوازم معیشتی یک‌هزار ۶۲۴ واحد آسیب دیده ۴۸۷٫۲ میلیارد ریال وام کم بهره پرداخت می‌شود.

حیدری، از آغاز پرداخت وام تامین لوازم منزل واحدهای آسیب دیده از سیل در دشتستان، گناوه و دیلم خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر وام‌های کم بهره بانکی کمک‌های بلاعوض هم ارائه می‌شود.

وی، با بیان اینکه برای بازسازی اماکن آسیب دیده شهری ۲۰ میلیون، اماکن روستایی ۱۵، اماکن تجاری ۱۵ و لوازم معیشتی ۱۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود گفت: در مجموع بیش از ۳۶٫۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض به سیل‌زدگان استان بوشهر پرداخت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر از تخصیص اعتبار برای ایجاد سیل‌بند و دیوار حفاظتی در نقاط تعیین شده خبر داد و افزود: ۵۰ میلیارد تومان برای بازسازی تاسیسات روستایی، سیل‌بند و دیوار حفاظتی تخصیص یافته است.

حیدری، نسبت به تسریع در کار بازسازی و اقدامات فوری تاکید کرد و گفت: تاکنون ۹۲۹ پرونده برای بازسازی واحدهای تشکیل شده و ۱۹ واحد آواربرداری شده است.

وی، از اجرای گچ‌ریزی و پی‌کنی در ۳۱ واحد مسکونی خبر داد و بیان کرد: آرماتوربندی و آغاز تعمیرات واحدهای مسکونی در سیل از دیگر برنامه‌های آغاز شده است.

Print Friendly, PDF & Email