بیش از ۷۳هزار واحد مسکونی بوشهر مقاوم سازی می شود

معاون امور بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان بوشهر گفت: در برنامه ششم توسعه ۷۳هزار و ۹۹ واحد مسکونی روستایی و شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در این استان باید مقاوم سازی شود……

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان بوشهر، مهندس عبداللهی درگفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: از این تعداد واحد مسکونی ۳۵ هزار و ۴۲۹ واحد در روستاها و ۳۷هزار و ۶۷۰ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان بوشهر قرار دارند.
وی اضافه کرد: هم اکنون از مجموع ۷۴هزار و ۲۳۴واحد مسکونی موجود در ۸۶۱ آبادی ۳۸هزار و ۸۰۵ واحد مسکونی و از ۵۸ هزار و ۷۰۶ واحد مسکونی در۲۷ شهر زیر ۲۵هزار نفر جمعیت استان بوشهر ۲۱هزار و ۳۳واحد مقاوم سازی شده است.
مهندس عبداللهی افزود: براساس آمارها ۵۲ درصد واحدهای روستایی استان بوشهر تاکنون مقاوم سازی شده است که در برنامه ششم توسعه باید ۴۸ درصد مابقی نیز مقاوم سازی شوند.
وی با اشاره به اجرای طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی براساس مصوبه هیات دولت در سال ۸۴ اظهار کرد: براین اساس سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در دو دوره پنج ساله مقاوم سازی می شود که سهم استان بوشهر از این طرح ۳۴هزار و ۷۵۰ واحد بود که تاکنون ۳۱ هزار واحد کار مقاوم سازی آنها انجام و مابقی نیز در دست اجراست.
معاون بازسازی بنیاد مسکن استان، با اشاره به زلزله دشتی و دشتستان گفت: در جریان زلزله دشتی و دشتستان سه هزار و چهارصد واحد احداث و ۲۵۰۰ واحد نیز تعمیر و مقاوم سازی شد.
وی تاکید کرد: واحدهای روستایی مقاوم سازی شده قبل از زلزله دشتی و دشتستان با خسارت جزیی روبه رو و هیچگونه تلفات جانی به دنبال نداشته است.
مهندس عبداللهی گفت: تسهیلات مقاوم سازی خانه های روستایی از ۵۰ میلیون ریال در سال ۸۴ آغاز و تا امروز این تسهیلات ادامه داشته و با تصویب هیأت دولت برای خانه های واقع در روستاهای مرزی ۲۰۰ میلیون ریال و مابقی نقاط به ۱۸۰میلیون ریال افزایش یافته است.
وی یادآور شد: در زمان حاضر۴۰ دفتر خدمات فنی مهندسی روستایی در استان بوشهر برای کمک به روستائیان در احداث خانه هایی متناسب با معماری بومی و سنتی راه اندازی شده است.
معاون امور بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان بوشهر گفت: یک هزار بنای محلی برای رعایت ساخت و ساز و اصول فنی در روستاها آموزش های لازم را فراگرفته و کارت مهارت دریافت کردند.
وی با بیان اینکه شعار امسال بنیاد مسکن ” مسکن معیشت محور است ” گفت: براساس تفاهم نامه ای که با سازمان جهاد کشاورزی منعقد شده است تلاش می شود در کنار مسکن روستایی برای جایگاه دام و ساخت تنور آنها نیز وارد عمل شویم.
مهندس عبداللهی افزود: همچنین قرار است ۹۲ واحد مسکونی برای خانواده های دارای دو معلول و سایر مددجویان نیز ۲۵۸ واحد در استان بوشهر با همکاری بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و بهزیستی احداث شود.
وی یادآور شد: از مجموع ۹۲ واحد تاکنون ۶۶ نفر به بانک معرفی و ۱۴ نفر انعقاد قرارداد شده و از مجموع ۲۵۸ واحد نیز ۳۹ نفر به بانک معرفی شده اند.
وی بیمه حوادث خانه های روستایی برای ۱۰ سال را از جمله دیگر اقدامات این معاونت عنوان کرد و گفت: تاکنون چهار هزار و ۳۰۷ واحد مسکونی روستایی در استان بوشهر بیمه شده اند. همچنین  پرداخت ۲۰میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه برای تکمیل واحدهای نیمه تمام، احداث حمام و سرویس بهداشتی برای ۸۲۱۷ واحد از دیگر خدمات بنیاد مسکن استان بوشهر است.

IMG_0046

Print Friendly, PDF & Email