سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌ها توسط بنیاد مسکن احداث می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن استان بوشهر؛ رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی که سالانه در کشور گفت: از این میزان ۴۰۰ هزار واحد مسکونی آن توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود.

اکبر نیکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهربا بیان اینکه مسئولیت بازسازی واحدهای مسکونی نقاط آسیب‌دیده بر عهده بنیاد مسکن است اظهار داشت: قبل از زلزله دیروز استان هرمزگان، زمین‌ لرزه در شهرستان اندیکا خوزستان و چهارمحال بختیاری رخ داد که واحدهای مختلف مسکونی دچار آسیب شدند.

وی با بیان اینکه در منطقه اندیکا بازسازی یک‌هزار واحد مسکونی تخریب شده به بنیاد مسکن واگذار شد خاطر نشان کرد: تعمیر ۲ هزار واحد مسکونی دیگر در اندیکا و در چهارمحال بختیاری نوسازی ۵۰۰ واحد مسکونی و تعمیر یک‌هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفت.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده در چهارمحال بختیاری توسط بنیاد مسکن خبر داد و بیان کرد: اکنون آواربرداری واحدهای مسکونی این منطقه زلزله‌زده اجرا و فونداسیون تعدادی از واحدهای مسکونی آغاز شده است.

نیکزاد از نصب اسکلت برخی ساختمان‌ها در منطقه زلزله‌زده چهارمحال بختیاری خبر داد و با بیان اینکه روند بازسازی مطلوب است خاطر نشان کرد: در منطقه زلزله‌زده اندیکا خوزستان روند بازسازی مطلوب است ولی با توجه به پراکندگی و صعب‌العبور بودن مسیر روستاها، بنیاد مسکن استان لرستان به یاری بنیاد مسکن خوزستان شتافت.

وی اضافه کرد: اکنون بازسازی ۵۰ درصد این منطقه بر عهده بنیاد مسکن استان خوزستان و مابقی هم استان لرستان انجام می‌دهد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منطقه آسیب دیده سی‌سخت پرداخت و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی کار بازسازی منطقه سی‌سخت اجرایی شده و پیشرفت مطلوبی دارد و عقب‌ماندگی کمک‌های بلاعوض به آسیب‌دیدگان با دستور رئیس جمهور پرداخت شد.

نیکزاد با اشاره به افزایش قیمت بی‌رویه مصالح ساختمانی و پرداخت وام به آسیب‌دیدگان گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در منطقه سی‌سخت، قرار شد ۴۰ میلیون تومان وام تکمیلی برای واحدهای مسکونی روستایی و ۵۰ میلیون تومان به واحدهای شهری پرداخت شود که با تصویب و ابلاغ به بانک مرکزی توسط رئیس جمهور، اکنون این وام‌ها توسط بانک‌های عامل در حال پرداخت است.

وی با بیان اینکه عملیات بازسازی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در منطقه سی‌سخت در مرحله پایانی است خاطر نشان کرد: ۷۰۰ واحد مسکونی در منطقه زلزله‌زده قوچان در حال بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی در منطقه خراسان شمالی در مرحله نهایی است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۵۰ درصدی مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی در نقاط مختلف کشور را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: نقاط مختلف کشور بر روی کمربند زلزله قرار دارد و این حادثه یک تهدید جدی برای همه نقاط محسوب می‌شود و برای خارج شدن از این استرس‌ها و فشارها باید همه واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شود.

نیکزاد با بیان اینکه سالانه ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار واحدهای مسکونی روستایی نوسازی و مقاوم‌سازی می‌شوند خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی تا ۱۰ سال آینده در سال ۱۴۱۰ باید جشن پایان مقاوم‌سازی همه واحدهای مسکونی روستایی کشور برگزار شود.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۱۰ نباید حتی یک واحد مسکونی غیرمقاوم روستایی در کشور باشد گفت: با توجه به گرانی مصالح و کاهش ارزش پول، مصوب شد که وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد ولی بانک مرکزی باید به فوریت موضوع ۵ درصد سود این تسهیلات و سفته زنجیره‌ای سه نفره ضمانت را به بانک‌ها اعلام کند و مابه التفاوت سود هم دولت باید بپذیرد تا مردم روستاها با ۵ درصد سود وام ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از برگزاری جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور خبر داد و بیان کرد: یکی از برنامه‌های این جلسه که فردا تشکیل می‌شود نهایی شدن پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با سود ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله با ضمانت سفته سه نفره زنجیره‌ای است.

نیکزاد اضافه کرد: با پرداخت این تسهیلات ارزان قیمت و مقاوم‌سازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی مشکلی برای این واحدها حتی تا ۷ ریشتر ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برای بازسازی هر واحد مسکونی آسیب‌دیده از زلزله ۱۵۰ میلیون تومان وام کم بهره پرداخت می‌شود تصریح کرد: ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۰ میلیون تومان برای اسکان موقت پرداخت و با محاسبات کارشناسان برای ساخت هر واحد مسکونی روستایی ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به طرح نهضت ساخت مسکن پرداخت و تصریح کرد: این نهاد سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها بسازد و ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بر عهده بنیاد مسکن است.

نیکزاد از آغاز ساخت واحدهای مسکونی در اجرا طرح نهضت مسکن‌سازی در شهرها و روستاها توسط بنیاد مسکن خبر داد و افزود: از یک‌میلیون واحد مسکونی که سالانه در کشور ساخته می‌شود، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی آن بر عهده بنیاد مسکن است.

وی بیان کرد: تسهیلات بانکی در ساخت این واحدهای مسکونی فردا در جلسه شورای عالی مسکن مطرح می‌شود و رئیس جمهور دستورات لازم برای پرداخت این وام‌ها از سوی بانک‌های عامل صادر می‌کند و اکنون ساخت واحدهای مسکونی یاد شده با منابع داخلی بنیاد مسکن و آورده مردم در برخی استان‌ها آغاز شده است.

Print Friendly, PDF & Email