طرح توسعه پایدار منظومه روستایی در استان بوشهر اجرا می شود

طرح سراسری توسعه پایدار منظومه روستایی که در راستای قانون برنامه پنجم توسعه……

طرح سراسری توسعه پایدار منظومه روستایی که در راستای قانون برنامه پنجم توسعه توسط دولت تدبیر و امید به این بنیاد محول شده در تمامی بخش های این استان اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان بوشهر، جلسه توجیهی وهماهنگی این طرح با حضوربخشداران و دهیاران بخش مرکزی گناوه برگزار گردید.در ابتدا مهندس مشایخ- کارشناس مسئول امور فنی بنیاد مسکن استان در خصوص برنامه ها واهداف این طرح گزارشی را ارائه نمودند و افزود: دولت در این طرح بدنبال ایجاد زمین های لازم برای توسعه پایدار و همیشگی در روستا با رویکرد اقتصادی، اجتماعی و اشتغال زایی است.

همچنین دولت مصمم است با اجرایی شدن طرح علاوه بر اینکه از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری کند، بخش های عظیمی از فرصت های شغلی را که در اقتصاد ملی، محلی و منطقه ای کارساز و راهگشا خواهد بود فعال کند که به پیشبرد اهداف در توسعه کلان کمک شایانی خواهد کرد.
وی ادامه داد: این طرح بر خلاف دیگر نقاط کشور، با تأکید استاندار و با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته در تک، تک روستاهای استان با شناسایی ظرفیت و قابلیت های موجود هر منطقه در سطح یک منظومه اجرا می شود. و اجرای این طرح در برطرف کردن مسائل، مشکلات و معضلات روستاها که در سال های اخیر با آن گریبان گیر بودند حایز اهمیت زیادی است و نقش بسزایی ایفا خواهد کرد.
مهندس مشایخ از اجرایی شدن این طرح که در استان بوشهر از بخش ریگ شهرستان گناوه آغاز شده و شرکت مهندسی مشاور رویان که از تجربه بالایی درسطح ملی و بین المللی برخوردار است، بنیادمسکن را همراهی خواهد کرد. و از دهیاران انتظار و توقع داریم که همکاری، مشارکت و تعامل وافری با بنیاد مسکن و شرکت مشاور در اجرای این طرح مهم داشته باشند.
در ادامه دکتر حامدی- مدیر طرح توسعه پایدار منظومه روستایی استان بوشهر اظهار داشت: طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی کاری فرا بخشی است که در نتیجه هم افزایی دستگاه های مختلف اجرایی محقق می شود. و در قالب این طرح درهر استان، روستاها براساس شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، قابلیت و ظرفیت های شغلی و اجتماعی و اقتصادی به تفکیک، منظومه هایی را تشکیل می دهند و هر یک به قطبی تبدیل می شوند.
وی از دهیاران خواست تا قابلیت های مناطق خود را در عرصه های مختلف با ایده و راهکارهای مناسب وهمچنین موانعی که سبب توسعه روستایی و ایجاد اشتغال شده ارایه دهند تا در برطرف کردن آنها برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
در پایان اسفندیاری بخشدار مرکزی گناوه با اشاره به اهمیت طرح و ضمانت اجرایی آن گفت: بررسی و برطرف کردن کمبودها و مشکلات روستاها باید در اجرای این طرح مدنظر قرار گیرد و از دهیاران انتظار داریم مسایل، مشکلات و کمبودهای روستای خود را همراه با پیشنهاد و راهکار ارایه دهند تا با اجرای این طرح توسعه و پیشرفت این مناطق شتاب بگیرد.
دراین نشست دهیاران، کمبود منابع آب برای فعالیت های روستاییان در عرصه های مختلف از عمده ترین مشکلات مناطق خود عنوان و خواستار احداث سدهای آبخیزداری شدند. همچنین نبود سرمایه گذار و بازاریابی در معرفی و فروش صنایع دستی فرش، گبه، پرداخت نشدن حق آلایندگی و جذب نیروی بومی در شرکت های نفتی منطقه از دیگر مسایل مطرح شده توسط دهیاران مطرح گردید.

Print Friendly, PDF & Email