عدم اعتبار کافی برای آزمایش های مورد نیاز مصالح درساخت وساز

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان بوشهر، در نشست کارگروه مخاطرات زلزله……

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان بوشهر، در نشست کارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین و ابنیه با حضور  مهندس عبدالهی- معاون امور بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان، مهندس بشارده- رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیر عامل اداره راه و شهرسازی و دیگر اعضای این گروه (سازمان نظام مهندسی استان، جمعیت هلال احمر، جهاد کشاورزی) در اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر تشکیل شد.
در ابتدا مهندس راویان- دبیر کمیسیون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی بیان کرد: این سازمان متولی ساخت و ساز در بخش خصوصی می باشد و انجام ساخت و سازهای با دوام و قوام مناسب باید الزام باشد. وی افزود: پایین بودن عمر مفید ساختمان ها نسبت به عمر فرم جهانی تا جایی که عمر مفید ساختمان ها از ۷۰ سال به ۳۰ سال تنزل پیدا کرده است و علت این امر را باید در عوامل طراحی، نظارت، مصالح استاندارد و مجریان ذی صلاح دنبال نمود.
مهندس راویان اظهار داشت: شاخص اصلی کنترل کیفیت، آزمایش مصالح می باشد که متاسفانه به دلیل هزینه بالای انجام آزمایش که بر روی قیمت تمام شده مسکن تاثیر گذار بوده، از سوی محافل سیاسی و اجتماعی مورد اعتراض واقع گردیده است.
در ادامه مهندس عبدالهی متذکر شدند با توجه به اینکه ۵۰ درصد از ساخت و سازها در روستاهای استان انجام می گیرد. و خدمات نظارت بر اینگونه ساخت و سازها به عهده بنیاد مسکن قرار گرفته است، ولی اعتبارات کافی برای آزمایش های مورد نیاز مصالح، آموزش ناظرها و مجریان ذی صلاح در اختیار نیست و این امر باعث پایین آمدن سطح کیفی اجرا شده است . و امید داریم کمبود اعتبار را بتوان در چرخه مدیریت بحران جبران کرد.

راه و شهرسازی

IMG_6340

Print Friendly, PDF & Email