مقاوم سازی ۵۳ درصد از واحد‌های مسکونی در گناوه/ کار بازسازی به سرعت آغاز می‌شود

یک مقام مسئول گفت: بازسازی واحد‌های مسکونی در شهر گناوه حدود ۵۳ درصد بوده و همین امر سبب کاهش میزان خسارت ناشی از زلزله شده است.

حمید حیدری بریدی، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگاران درباره زلزله ۵.۹ ریشتری که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین امروز حوالی بندر گناوه در مرز استان‌های بوشهر و فارس رخ داد، گفت: بعد از وقوع زلزله بلافاصله تمامی تیم‌های ارزیاب در محل حادثه حضور پیدا کردند و در حال ارزیابی خسارت‌های وارد شده هستند.

او با بیان اینکه شدت این زمین لرزه به حدی بود که در استان‌های همجوار نیز احساس شده است، گفت: تمامی ماشین آلات و تیم‌های ارزیاب به شهرهای گناه و ریگ که کانون وقوع زلزله بوده، مراجعه کرده و خوشبختانه تاکنون وارد شدن خسارت‌های سنگین به این مناطق گزارش نشده است.

حیدری اظهار کرد: تمامی تیم‌های ارزیاب به شهرها و روستاهای اطراف مراجعه کرده‌ و در کوتاه‌ترین زمان ممکن میزان خسارت‌های اولیه وارد شده را گزارش می‌کنند.

او با اشاره به اینکه خوشبختانه در شهر گناه و روستا‌های اطراف این مناطق بهسازی و مقاوم سازی واحد‌های مسکونی انجام شده بود، افزود: نرم بهسازی و مقاوم سازی در شهر‌ها و روستا‌ها ۴۸ درصد است، اما در این مناطق نرم مقاوم سازی و بهسازی واحد‌ها حدود ۵۳ درصد بوده است.

مدیرکل بنیاد مسکن تصریح کرد: ممکن است خسارت تنها به واحد‌های فرسوده و کاه‌گلی وارد شده باشد که بلافاصله بعد از ارزیابی اولیه اقدامات لازم برای بازسازی و مقاوم سازی آن‌ها با استفاده از تسهیلات انجام می‌شود.

حیدری بیان کرد: کار بازسازی واحد‌های مسکونی را به سرعت آغاز خواهیم کرد و البته خوشبختانه تاکنون خسارتی هم به مسیر و جاده‌های منتهی به روستا و شهر‌ها وارد نشده و تردد در این مناطق به صورت روان انجام می‌شود.

او با بیان اینکه گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که در روستا‌های شول، کُلَر و تاج‌ملکی گناوه برخی دیوار‌های منازل و دامداری‌ها ریزش کرده است، تصریح کرد: در شهر گناوه هم خسارت‌ها در حد شکستن وسایل خانه و ترک برداشتن دیوار‌ها بوده است.

مدیر کل بنیاد مسکن یادآور شد: تا یکی دو روز آینده بررسی‌های نهایی و میزان خسارت‌های وارد شده به این بخش‌ها اعلام می‌شود.

براساس این گزارش ساعت ۱۱:۱۱ صبح امروز زمین لرزه‌ای به قدرت ۵.۹ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین حوالی بندر گناوه در مرز استان‌های بوشهر و فارس را لرزاند و تاکنون چندین پس لرزه با قدرت ۴ و ۳.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری گناوه، زمین لرزه دیگری به قدرت ۴.۴ ریشتر برای بار چهارم حوالی گناوه در مرز استان‌های بوشهر و فارس را لرزاند.

Print Friendly, PDF & Email