پروژه‌های فعال نهضت ملی مسکن در بوشهر چند درصد پیشرفت فیزیکی دارند؟

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر گفت: مجموع پروژه‌های در حال ساخت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر ۳۰۳۴ واحد است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن استان بوشهر؛ علیرضا مقدم، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طرح نهضت ملی مسکن در استان بوشهر به سه دسته تقسیم شده است؛ شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که متولی آن راه‌ و شهرسازی، شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر که متولی آن بنیاد مسکن و شهرهای جدید و روستاها که متولی آن شرکت عمران عالیشهر است.

وی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن سالانه یک میلیون مسکن ساخته می‌شود، اضافه کرد: از این مقدار یک پنجم آن مربوط به مناطق روستایی است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر  با بیان اینکه مجموع پروژه‌های در حال ساخت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر ۳۰۳۴ واحد است، افزود: این مسکن‌ها در شهرهای برازجان، گناوه، چغادک، جم، دیلم، کنگان، خورموج، اهرم، دیّر و عالیشهر ساخته خواهند شد.

مقدم در خصوص مراحل ساخت مسکن‌ها با مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: تا کنون عملیات اجرایی ۲۹۸۵ واحد آغاز شده که برای ۲۶۴۵ واحد در بانک عقد قرارداد انجام شده و از این تعداد فونداسیون ۱۳۷۹ واحد تکمیل و در آخر اسکلت و سقف ۴۱۰ واحد تمام شده است.

وی با بیان اینکه این نهاد متولی ساخت مسکن ملی برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان است و به‌ ۲ صورت کار را انجام می‌دهد، اظهار کرد: نخست ساخت مسکن آپارتمانی که طی ۲ سال در صورت پرداخت به‌موقع آورده تحویل خواهد شد و دیگری واگذاری زمین‌های ۲۰۰ و ۲۲۰ متری به واجدین شرایط جهت ساخت مسکن است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر  با اشاره به وجود برخی مشکلات برای تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد: در شهرهایی همچون گناوه، دیّر، وحدتیه، تنگ‌ارم، آبپخش، دلوار و شبانکاره با مشکل تامین زمین روبه‌رو هستیم. البته برخی از این شهرها به دلیل آنکه زیر ۲۵هزار نفر جمعیت دارند و متقاضیانشان می‌توانند از تسهیلات ساخت در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بهره‌مند شوند، استقبال هم پایین است اما برای مثال در شهر گناوه ۸۰۴ متقاضی و در شهر بندر ریگ ۱۹۶ متقاضی وجود دارد که به دلیل تامین نشدن زمین در مرحله تائید نهایی درخواست قرار دارند.

وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مختلف طرح نهضت ملی مسکن در این استان از ۲درصد(مرحله آماده‌سازی) تا ۷۰ درصد انجام گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر درصد پیشرفت فیزیکی هر پروژه‌ نهضت ملی مسکن در این استان را به شرح زیر اعلام کرد:

پروژه‌های فعال نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر استان بوشهر
 عنوان پروژه میزان پیشرفت فیزیکی
۸۰ واحدی جم ۱۳ درصد
۹۵ واحدی گناوه ۸ درصد
۲۹۸ واحدی درنا ۱۴درصد
۱۲۴واحدی چغادک ۱۴درصد
۳۰ واحدی مهراز ۳۰درصد
۳۷واحدی دانش ۱۹درصد
۴۲ واحدی برازجان ۱۰درصد
۲۰ واحدی اهرم ۱۳درصد
۶۰ واحدی خورموج ۵۲درصد
۸۴ واحدی خورموج ۷۰درصد
۲۸۸واحدی خورموج ۱۴درصد
۲۱۶واحدی کنگان ۷درصد
۸۰واحدی بنک ۴۷درصد
۱۶۲واحدی دیلم ۳۴درصد
۶۴واحدی دیّر ۳۸درصد

به گفته مقدم، مابقی پروژه‌ها تنها در مرحله آماده‌سازی (۲درصد ) قرار دارند.

وی در خصوص مراحل ثبتنام در طرح نهضت ملی مسکن تا رسیدن به مرحله اجرا گفت: متقاضیان ابتدا در سامانه ثبتنام کرده‌اند، پس از پایش سامانه و تائید متقاضی واجد شرایط، احراز هویت انجام و افتتاح حساب صورت و پرداخت ۴۰ میلیون تومان آورده صورت می‌گیرید (تخصیص پروژه در این مرحله صورت می‌گیرید). از این رو در حالی که بیش از ۲۸ هزار و ۴۷۳نفر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر ثبتنام کرده‌اند و ۱۱ هزار و ۴۵۸ متقاضی واجد شرایط و زمین برای آنها تامین شده است اما تنها ۳۰۲۴ نفر مبلغ ۴۰ میلیون آورده اولیه خود را پرداخت کرده‌اند!

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر ادامه داد: از ۳۰۳۴ تخصیص پروژه طرح نهضت ملی مسکن در این استان ۱۳۷۹ واحد در مرحله بعد از فونداسیون و ۱۶۵۵ واحد در مرحله قبل از فوندانسیون قرار دارند و نهایت تا ۲ ماه آینده از این مرحله عبور خواهند کرد.

مقدم اعلام کرد که اولین پروژه افتتاحی طرح نهضت ملی مسکن در خورموج خواهد بود که اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و احتمالا متری پنج میلیون و ۵۰۰ تومان برای متقاضیان تمام خواهد شد اما پروژه‌های دیگر با هزینه‌های بالاتری تمام می‌شوند.

وی با بیان اینکه در بنیاد مسکن استان بوشهر پروژه‌ای نیست که آورده اولیه از سوی فرد پرداخت شده اما کار شروع نشده باشد، افزود: ۱۰ تا ۱۵ درصد ثبتنام کنندگان پای کار هستند.

Print Friendly, PDF & Email