۴۵۱ میلیارد تومان برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی در استان بوشهر پرداخت می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن استان بوشهر؛ مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر از اجرای طرح بهسازی و مقاوم سازی ۲۵۰۰ واحد مسکونی در استان خبر داد و گفت: عملیات مقاوم سازی واحدهای مسکونی آغاز شده که ۴۵۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با سود کم‌بهره‌ پرداخت می‌شود.

طرح بهسازی مسکن روستایی برای بهبود کیفیت مسکن و بافت روستایی و ارتقاء سطح ایمنی، بهداشتی، رفاه و آسایش روستائیان عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

هدف طرح بهسازی ویژه مسکن روستایی، احداث مسکن بادوام، حفظ هویت معماری بومی مسکن در روستاها، زیباسازی فضای روستایی و تغییر فضای روستاها از غیربهداشتی، آسیب‌پذیر و روبه زوال به فضای سرزنده، شاداب، جذاب و زیبا برای جلوگیری از مهاجرت اعلام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی اظهار داشت: در استان بوشهر ۷۴ هزار مسکن روستایی برای مقاوم سازی شناسایی و تاکنون بیش از ۵۷ درصد واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده است.

حمید حیدری‌بریدی، با اشاره به اینکه سالانه برای بهسازی مسکن روستایی ۲۵۰۰ واحد در برنامه قرار می‌گیرد گفت: در ۷ سال گذشته حدود ۱۰ هزار ۸۰۰ واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر۲۵ هزار نفر جمعیت بهسازی و مقاوم سازی شده است.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح‌ها وام‌های کم بهره پرداخت شده است تصریح کرد: علاوه بر وام کم بهره، کمک‌های بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ امام(ره) در اختیار روستائیان قرار گرفته است.

وی، با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۵۰۰ واحد مسکونی در طرح بهسازی ویژه قرار گرفته است افزود: تاکنون ۱۹۰۰ واحد آن برای بازسازی، پرونده آن تکمیل و به بانک‌های عامل برای دریافت وام کم بهره معرفی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر مساحت این واحدها را افزون بر ۱۸۰ هزار مترمربع دانست و تصریح کرد: برای طرح بهسازی و بازسازی مسکن‌ها در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۴۵۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی کم بهره پرداخت می‌شود.

حیدری وام ساخت این واحدها را ۵۰ میلیون تومان دانست و بیان کرد: علاوه بر تسهیلات کم بهره بانکی، کمک بلاعوض نیز برای صاحبان این واحدها از محل حساب ۱۰۰ امام(ره) پرداخت می‌شود.

وی، هزینه کل ۱۹۰۰ واحد مسکونی یاد شده برای بازسازی و بهسازی را ۷۶۰ میلیارد تومان دانست و بیان کرد: بخشی از این هزینه از سوی مشارکت‌های مردمی و بخشی هم از محل حساب ۱۰۰ امام(ره) به صورت کمک بلاعوض تامین می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر افزود: ۱۹۰۰ خانوار روستایی و شهری استان بوشهر برای بهسازی و بازسازی واحد مسکونی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که عملیات اجرای بهسازی این واحدها آغاز شده است.

حیدری، نظام کنترلی بر ساخت و سازهای روستایی را مورد اشاره قرار دادو خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم ساخت واحدهای مسکونی مقاوم و امن، در مقابل خطرات حوادث طبیعی، نظام کنترلی در ساخت و سازهای روستایی برای دستیابی به مسکن روستایی مقاوم تشکیل شد.

وی، از اجرای طرح نظام فنی روستایی خبر داد و بیان کرد: این طرح در راستای ترویج اصول فنی ساختمان‌سازی، هدایت بافت فیزیکی روستاها و بهسازی محیط زیست و سکونتگاههای روستایی بر اساس طرح هادی اجراء شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر افزود: در این زمینه ۲۳۰ ناظر نظام فنی روستایی فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها در رشته عمران و معماری، نظارت این واحدها را بعهده دارند.

حیدری به کمک‌های بلاعوض برای ساخت مسکن روستایی، بهسازی و بازسازی واحدها اشاره کرد و گفت: سال گذشته از محل حساب ۱۰۰ امام(ره) ۴۳ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای بهسازی مسکن روستایی پرداخت شد.

Print Friendly, PDF & Email